Od 1 stycznia 2013 roku Wąbrzeźno monitorowane jest przez całą dobę. Operatorzy obserwują obraz z 15 kamer, zlokalizowanych w różnych częściach Wąbrzeźna.

Monitoring ma poprawić bezpieczeństwo i umożliwić strażnikom miejskim oraz policjantom natychmiastowe interwencje – mówi burmistrz Leszek Kawski. – Wcześniej obraz z kamer przeglądany był wyrywkowo lub w razie, gdy trzeba było odtworzyć wybrane zdarzenie. Dzisiaj – dzięki wprowadzeniu nowego systemu ochrony w Urzędzie, przy obsłudze monitoringu pracują dodatkowo dwie osoby. Rozwiązanie to pozwala na efektywniejsze wykorzystanie kamer, ciągły monitoring naszego miasta, dzięki czemu możemy czuć się bezpieczniej.

Kamery zamontowane są w różnych punktach miasta. Strzegą porządku i bezpieczeństwa na: ul.1 Maja, Placu Jana Pawła II, ul. gen. Sikorskiego, ul. Tysiąclecia, ul. Sportowej, ul. Mickiewicza, ul. Połomskiego, ul. Dantyszka, ul. Żeromskiego, osiedlach Marysieńka i Niepodległości. W tym roku w budżecie miasta zabezpieczono środki w wysokości 30 tys. zł na rozbudowę monitoringu. Nowe kamery trafią na Plac Jana Pawła II, promenadę nad Jeziorem Zamkowym i teren Podzamcza.

Obraz z większości kamer – mówi komendant Straży Miejskiej Krzysztof Grzybek – następuje drogą radiową. Zdarza się więc, na szczęście niezbyt często, że nie mamy zarejestrowanego obrazu z jakiegoś momentu. Są też przypadki, że kamery się psują. Taką np. mamy teraz sytuację z jedną z kamer na ul. Tysiąclecia. Po kilku wcześniejszych nieskutecznych naprawach, okazało się, że trzeba ją wymienić na inną.

Wprowadzenie dyżurów przy monitoringu to również możliwość przyjmowania przez całą dobę interwencji od mieszkańców. Przypominamy – można je zgłaszać telefonicznie na nr.: 56 688 17 10 lub 695 984 312.