W ostatnią niedzielę grupa młodzieży z Wąbrzeźna uczestniczyła w Extreme Travel Festival 2017 oraz Targach Turystycznych w Toruniu. Wyjazd odbył się w ramach Wąbrzeskiego Festiwalu Turystycznego, organizowanego przez Stowarzyszenie Inicjatywa.

Extreme Travel Festival to ponad 20 historii o niesamowitych podróżach. Oprócz prelekcji podróżniczych ze zdjęciami i filmami, formuła festiwalu obejmowała warsztaty dla najmłodszych i dorosłych wielbicieli podróżowania, była też podróżnicza gra managerska.

Zanim wąbrzeźnianie – młodzież z Technikum Obsługi Turystycznej Zespołu Szkół Zawodowych w Wąbrzeźnie – wraz z opiekunami Wojciechem Trzcińskim i Szymonem Krawczykiem TOT dotarli na Festiwal, odwiedzili Targi Turystyczne. Na Targach Turystycznych można było poznać miasta i regiony turystyczne Polski, głównie Kujaw i Pomorza, oferty touroperatorów oraz biur podróży i wiele innych. Były one połączone również z Toruńskim Festiwalem Smaków. W ramach imprezy były wystawy, degustacje, warsztaty i konkursy kulinarne. W trakcie pobytu uczniowie dokonali degustacji licznych potraw m. in. naturalnych soków oraz pierogów i lokalnych smakołyków z Borów Tucholskich oraz Kujaw. Fantastycznym ,,łupem” były liczne mapy i przewodniki po województwie kujawsko – pomorskim, które rozdawano przy licznych stoiskach.

Do Centrum Sztuki Współczesnej, gdzie odbywał się Extreme Travel Festival 2017, uczniowie dojechali ok. godziny 13. Uczestniczyli oni w prelekcjach podróżników.

Gwiazdą Festiwalu był – kapitan Maciej Sodkiewicz, który w wykładzie pt. “Dzień, który trwał 997 godzin – opowieść o żeglarskiej wyprawie najdalej na północ Świata” przybliżył Arktykę, gdzie przez 2 lata prowadził żeglarską wyprawę „Lodowe Krainy”.

Niektórzy – jak Sebastian Zawali – ukazali aspekt podróżowania w sposób humorystyczny. Uświadomił nam, że wystarczy przejechać kilkadziesiąt kilometrów, żeby zobaczyć czy zwiedzić coś zupełnie nowego. Sebastian staje się powoli maskotką festiwalu. Rozbawił całą salę, opowiadając o siedmiokilometrowej podróży rowerem po lesie.

Inni – jak np. państwo Agata i Szymon Nitkowie – ukazali zalety i wady podróżowania z małym dzieckiem. Uchylili nam rąbka tajemnicy z przygotowań do wyprawy oraz szczegółów ważnych dla rodziców, którzy nie chcą rezygnować ze zwiedzania świata z kolejnym członkiem rodziny.

Małgorzata Wojtaczka opowiedziała jak zdobyła biegun południowy. Od kilku lat „zachorowała” na Biegun Południowy, który zdobyła jako pierwsza Polka. Podróż trwała 69 dni, podczas których podróżniczka przeszła ponad 1200 kilometrów, ciągnąc za sobą ponad 100 kilogramów ekwipunku.

Nauczyciele Technikum również byli prelegentami. Pan Wojciech wraz z panem Szymonem opowiadali o ich wyprawie po północnej polskiej części szlaku rowerowego Green Velo. Technicy z TOT brali również udział w warsztatach dotyczących obyczajów i tradycji chińskich, które prowadziła Eliza Łopacińska. Eliza Łopacińska to organizatorka Festiwalu, która wraz z mężem Wojtkiem oraz dziećmi w 2016 roku odbyła roczną podróż dookoła świata. Uczniowie dowiedzieli się co i czym się je w Chinach – oczywiście była nauka jedzenia pałeczkami oraz jak dzieci spędzają swój wolny czas.

Podróż do Torunia okazała się fascynującą przygodą.

Więcej na temat Extreme Travel Festival 2017 na stronie internetowej: http://extremetravelfestival.pl/

Wiktoria Tokarska, kl. I TOT

Fot. Wojciech Trzciński