Krecik, bajkowa postać stworzona wiele lat temu w Czechach, wyruszył na początku września w swoją podróż po całej Polsce. Do czerwca będzie poznawał najdalsze zakątki Polski.

Swą przygodę zaczął w Częstochowie. Wyruszył z Miejskiego Przedszkola nr 13, któremu na co dzień patronuje. Odwiedzi przedszkola w całej Polsce, przemierzy tysiące kilometrów, a wszystko po to, by wspólnie z dziećmi poszerzyć wiedzę na temat regionu,
z którego pochodzą, poznać jego piękno i wyjątkowość oraz jego dorobek kulturowy, rozbudzić swoje zainteresowanie innymi miejscami w Polsce, ale przede wszystkim dobrze się bawić i pozwolić dzieciom się poznać.

 

Autorem projektu jest Małgorzata Dobrakowska, nauczycielka z ponad trzydziestoletnim stażem pracy. Projekt „Krecik  poznaje Polskę” odnosi się do „Podstawy programowej wychowania przedszkolnego dla przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych” i uwzględnia następujące jej obszary: społeczny obszar rozwoju dziecka oraz poznawczy obszar rozwoju dziecka.

Do udziału w projekcie zaproszone zostały przedszkolaz całej Polski. Wszystkie dzieli wiele kilometrów, ale łączy wspólna sprawa – kształtowanie postawy patriotycznej i zamiłowania do podróży od najmłodszych lat. Dzieci dzieciom opowiedzą o Polsce
i miejscach, z których pochodzą. Krecik jest wyjątkowym podróżnikiem. Z własnym bagażem wyruszył w pełną przygód wyprawę podczas, której odwiedzi różne regiony Polski. W każdym z odwiedzanych miejsc wzbogaci swoją wiedzę na temat Ojczyzny, tej małej i dużej, przedszkolaków, które go do siebie zaprosiły.

Krecik  podróżuje z bagażem, w którym znajdują się liczne niespodzianki przydatne przy przeprowadzeniu zajęć edukacyjnych dla dzieci w różnych grupach wiekowych.
Jest to m.in. pamiętnik podróży, do którego Krecik będzie zbierał pamiątkowe wpisy.  Jest mapa Polski, na której każdy będzie zaznaczał, gdzie Krecik dotarł. Są również kolorowanki i bajka o przygodach Krecika i wiele innych niespodzianek. Z pewnością wyobraźnia i kreatywne myślenie będzie mogło zostać uruchomione. Krecik bowiem z chęcią wybierze się z dziećmi na wycieczkę lub nauczy się ich gwary. Ponadto w każdym z odwiedzonych miejsc przedszkolaki będą mogły dopakować coś do walizki Krecika,
aby mógł wrócić z bagażem pełnym nowych, niesamowitych doświadczeń.

Poprzez udział w projekcie „Krecik poznaje Polskę” możliwe będzie: zdobywanie nowych doświadczeń; nauka poprzez zabawę; rozwijanie zainteresowania pięknem naszej Ojczyzny; promocja placówek przedszkolnych i miejscowości, w których funkcjonują;  nawiązanie ogólnopolskiej współpracy między przedszkolami.

Projekt zakończy się stworzeniem wystawy zgromadzonej podczas podróży dokumentacji fotograficznej i pamiątek charakterystycznych dla różnych regionów kraju.
Na wystawie zaprezentowana zostanie także mapa Polski, na której zaznaczona będzie trasa podróży Krecika. Powstanie również prezentacja multimedialna dokumentująca przygody małego podróżnika. Odtworzona zostanie ona na pokazie zorganizowanym
w Miejskim Przedszkolu nr 13 im. Krecika w Częstochowie, a także we wszystkich zainteresowanych przedszkolach biorących udział w projekcie.

Projekt został objęty patronatem pana Jarosława Krykwińskiego – Konsula Honorowego Republiki Czeskiej w Częstochowie oraz Rady Miasta Częstochowy na czele z jej przewodniczącym p. Zdzisławem Wolskim.

Projekt będzie realizowany do czerwca 2018 roku.

Zainteresowanie udziałem w projekcie wyraziło blisko 3000 osób z całej Polski, formularz zgłoszeniowy wysłało blisko 1000 osób, a do udziału w projekcie wybrano 300 przedszkoli. W bagażu Krecika znalazł się 2,5-metrowy pociąg, którym dzieci odbędą wycieczkę po najważniejszych atrakcjach turystycznych Częstochowy. W pierwszych dwóch tygodniach podróży pokonał blisko 7000 km. Ile pokona podczas kolejnych 28? Z iloma dziećmi się spotka? Tego dowiemy się na koniec jego podróży po Polsce.

„Słoneczka” i „Promyczki” ze szkoły Podstawowej nr 3 im. E. Wojnowskiego zaprosiły Krecika w swoje skromne progi. Sprawiło im to wiele radości. Gość opowiedział dzieciom o ulubionych miejscach w Częstochowie. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały treści książeczki, w której Krecik wykonywał różne prace, zapoznając się z dniami tygodnia.

Jednak najbardziej ekscytujący był spacer ulicami naszego miasta. Ileż frajdy i przejęcia było w oprowadzaniu Krecika po naszym mieście. Zaprowadziliśmy Gościa na nasz wąbrzeski rynek, udaliśmy się na Górę Zamkową, gdzie miał okazję zobaczyć ruiny naszego zamku. Opowiedzieliśmy mu legendę o „Zaklętej pannie”. Staraliśmy się ukazać wszelkie walory naszego miasta.

Mamy nadzieje, że podróż po Wąbrzeźnie bardzo mu się spodobała.

Panie – Magdalena Dąbrowska i Karolina Borowiecka – wychowawczynie grup przedszkolnych – gorąco dziękują paniom z Urzędu Miasta Wąbrzeźno za umożliwienie podarowania Krecikowi do jego walizki niespodzianek (m.in. planu miasta, publikacji „Wąbrzeźno i Syke w legendzie” – Pawła Beckera, kart do gry – „52  najciekawsze zdjęcia miasta Wąbrzeźno i innych podarunków).

Teraz zostaje nam czekać na szczęśliwy powrót Krecika do Częstochowy.

Na slyšenou (do usłyszenia) …… J

KB, MD – SP 3

Foto. SP 3