Wczoraj burmistrz Leszek Kawski wziął udział w inauguracji regionalnych obchodów stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

14 maja przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu odbyła się uroczysta sesja Sejmiku Kujawsko-Pomorskiego oraz Forum Samorządowe. Wydarzenia te zainaugurowały wojewódzkie obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wzięli w nich udział samorządowcy wszystkich szczebli, wśród których nie zabrakło burmistrza Leszka Kawskiego i starosty wąbrzeskiego Krzysztofa Maćkiewicza, parlamentarzyści, przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego, środowisk naukowych, służb mundurowych, duchowieństwa, młodego pokolenia, organizacji pozarządowych, seniorów i kombatantów.

Poniedziałkowe obchody miały bardzo uroczystą oprawę. Była ceremonia podniesienia flagi, inscenizacja wizyty w regionie marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego, recytacja fragmentów „Pana Tadeusza” przez aktorów Teatru Polskiego z Wilna – Gabrieli Slotvinskiej, Renaty Simanel i Jurija Simanela. Uczestnicy wysłuchali również koncertu muzyki fortepianowej w wykonaniu Michała Szymanowskiego, stypendysty Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, który wcielił się w rolę Jana Paderewskiego, oraz koncertu big band Orkiestry Wojskowej z Torunia.

Ta niecodzienna sesja Sejmiku była również okazją do rozpoczęcia akcji zbierania podpisów pod deklaracją podjętą przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. – Chcielibyśmy, by podpisy pod tym pamiątkowym dokumentem złożyło jak najwięcej mieszkańców naszego województwa. Zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania – mówił marszałek Piotr Całbecki. W poniedziałek pierwszymi osobami, które złożyły swoje podpisy pod deklaracją byli przedstawiciele młodego pokolenia, samorządowców, związków, organizacji i innych grup. Po nich swój podpis złożyli pozostali uczestnicy uroczystości. Za pośrednictwem ich wszystkich deklaracja ma trafić do mieszkańców całego województwa. – Dlatego – mówił marszałek Piotr Całbecki, stając dziś przed Państwem, ośmielam się prosić, aby z naszą deklaracją podejmowaną z okazji 100.rocznicy odzyskania niepodległości udać się do wszystkich mieszkańców naszego województwa i powiedzieć im, że to oni i ich rodziny pisały historię naszej Ojczyzny. I że to oni nadal będą to dzieło kontynuować. (…) – Zebrane podpisy – mówił dalej marszałek – zostaną wkomponowane w pamiątkową instalację, będzie to dzieło artystyczne, które wyeksponujemy po wsze czasy w naszym Urzędzie Marszałkowskim. Będzie to trwały, materialny ślad naszego wielkiego jubileuszu.

Deklaracja Mieszkańców Województwa Kujawsko-Pomorskiego w 100. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości została przyjęta przez radnych Sejmiku podczas kwietniowej sesji. Wzięli w niej udział również stulatkowie z naszego regionu, w tym najstarszy mieszkaniec Wąbrzeźna – Jan Sobolewski, których odznaczono medalami marszałka województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis i zaproszono do złożenia podpisów pod deklaracją (pisaliśmy o tym tutaj).

– Do składania podpisów pod deklaracją, którą przywiozłem wczoraj z Torunia – mówi burmistrz Leszek Kawski – zapraszam mieszkańców Wąbrzeźna. Pierwszą taką okazją będą zbliżające się Dni Wąbrzeźna. O szczegółach akcji zbierania podpisów w naszym mieście poinformujemy Państwa wkrótce.

Treść deklaracji