Jesień, a szczególnie jej pierwsza dekada, kojarzy się nam – wąbrzeźnianom z pięknymi ogrodami oraz zbieraniem karmy dla leśnych zwierząt. Sprawiły to nasze konkursy – „Najpiękniejszy ogródek Wąbrzeźna” oraz „Kasztany zbieramy, bo zwierzęta kochamy”. Laureatów tych konkursów poznajemy na corocznym festynie „Powitanie jesieni” i na nim możemy im podziękować za piękne ogrody, dzięki którym nasze miasto jest coraz piękniejsze, oraz za pomoc leśnym zwierzętom, dzięki której leśnicy mają czym je dokarmiać w czasie zimy. Oba konkursy mają swój szczególny wymiar i oba angażują całe rodziny.

Do udziału w konkursie na „Najpiękniejszy ogródek” zgłosiło się łącznie czternastu właścicieli i zarządców nieruchomości. Ogrody i balkony oceniła komisja konkursowa, powołana przez Burmistrza Wąbrzeźna. Jej członkowie dwukrotnie odwiedzali uczestników konkursu. Pierwszy przegląd odbył się w 15 czerwca, natomiast drugi w 12 września. Dokonując oceny, komisja wzięła pod uwagę między innymi: dobór materiału roślinnego, pomysłowość, estetykę, zagospodarowanie, ogrodzenie, nawierzchnie podjazdów i parkingów. Nagrody przyznane zostały w trzech kategoriach. W pierwszej nagrodę główną zdobyli Krystyna i Marian Ziarnowie. Ponieważ jest to ich już trzecie zwycięstwo w tym konkursie uzyskali również Certyfikat „Złoty Ogródek Wąbrzeźna”. Drugie miejsce przyznano natomiast Grzegorzowi Banasiowi. W kategorii: ogród przed domem wielorodzinnym na pierwszym miejscu uplasowała się Wspólnota Mieszkaniowa ul. Sienkiewicza 6/27, na drugim – Wspólnota Mieszkaniowa ul. Sienkiewicza 6/38 i na trzecim Wspólnota Mieszkaniowa ul. Partyzanta 14. Pierwszą nagrodę za najpiękniejszy ogródek działkowy zdobyli ex aequo Marek Szachnitowski i Maria i Józef Zakrawaczowie. Państwo Zakrawacz zdobyli również certyfikat „Złoty Ogródek Wąbrzeźna”. Natomiast na trzecim miejscu w tej kategorii uplasowali się państwo Maria i Józef Stecowie.

Konkurs „Kasztany zbieramy, bo zwierzęta kochamy” burmistrz Leszek Kawski firmuje wraz z Nadleśnictwem Golub – Dobrzyń. Biorą w nim udział przedszkolacy i uczniowie szkół podstawowych, a w realizacji zadania pomagają im rodzice, rodzeństwo, dziadkowie, nauczyciele i przede wszystkim koordynatorzy konkursów w poszczególnych placówkach – wszyscy, którym na sercu leży dobro zwierząt. Konkurs miał dopiero swoją trzecią edycję – ale jego popularność jest tak duża, jak duże i ochocze serca mają wąbrzeźnianie.

Konkurs zorganizowany został po raz trzeci. W pierwszej edycji, która odbyła się w 2015 roku, przedszkolacy i uczniowie (w sumie 24 grup) zebrali ponad 770 kg tych owoców. Mistrzami wówczas zostali uczniowie klasy I b ze Szkoły Podstawowej nr 2 – 99 kg. W drugiej edycji konkursu – zeszłorocznej – zebrano łącznie prawie 7 ton kasztanów i żołędzi. Najwięcej zebrała grupa „Misie” z Przedszkola Miejskiego „Bajka” – 858 kg owoców, w przeliczeniu na jedno dziecko – 34 kg.

W tym roku zebrano 10.897,02 kg kasztanów i żołędzi. Te prawie 11 ton owoców leśnych trafiło już do Nadleśnictwa Golub-Dobrzyń – Leśnictwo Wronie. Dzięki uczestnikom konkursu i ich wspaniałym pomocnikom – zwierzęta, mieszkające w naszych lasach nie zaznają głodu.

W konkursie nagradzano całe grupy i klasy, które najwięcej – w przeliczeniu na jednego ucznia na jedno dziecko, zebrały tych owoców. Do konkursu zgłosiło się 56 grup i klas. Oto wyniki naszej akcji:

miejsce I – grupa „MISIE” z Przedszkola Miejskiego „Bajka” – grupa zebrała 1.338,81 kg – w przeliczeniu na jedno dziecko – 53,55 kg;

miejsce II – klasa „I b” ze Szkoły Podstawowej nr 3 – 1.163 kg – w przeliczeniu na jednego ucznia 50,57 kg;

miejsce III – Grupa „Zajączki” z Przedszkola Miejskiego „Bajka” – 949,25 kg – 37,97 kg w przeliczeniu na jedno dziecko.

Wyróżnienia:

grupa „Pszczółki” z Przedszkola Miejskiego „Bajka” – 743,3 kg – 29,73 kg /1 dziecko;

kasa „II a” ze Szkoły Podstawowej nr 3 – 644,94 kg – 29,32 kg/1 ucznia;

grupa „Skrzaty” z Przedszkola Niepublicznego „Alpido” – 493,75 kg – 26 kg/1 dziecko;

klasa „I c” ze Szkoły Podstawowej nr 2 – 338 kg – 16,92 /1 ucznia;

klasa „I a” ze Szkoły Podstawowej nr 3 – 335,6 kg – 15,98 kg / 1 ucznia;

grupa „Kaczuszki” z Przedszkola Miejskiego „Bajka” – 337,66 kg – 14,68 kg / 1 dziecko;

grupa „Wiewiórki” z Przedszkola Miejskiego „Bajka” – 363,20 kg – 14,52 kg/1 dziecko;

klasa „IV c” ze Szkoły Podstawowej nr 2 – 253 kg – 11,51 kg/1 ucznia;

grupa „Motylki” z Przedszkola Miejskiego „Bajka” – 272,20 kg – 11,35 kg/1 dziecko;

klasa „IV c” ze Szkoły Podstawowej nr 3 – 269 kg – 11,21 kg/1 ucznia;

klasa „I c” ze Szkoły Podstawowej nr 3 – 202 kg – 10,1 kg / 1 ucznia.

Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom i wyróżnionym w naszych konkursach!

Poza uroczystym podsumowaniem konkursów na rynku sporo się działo. Były przedstawienia teatralne o tematyce ekologicznej i o przeciwdziałaniu narkomanii, był Teatr Kulinarny, w którym główną rolę zagrał gorący gulasz. Była prelekcja o bezpieczeństwie i stanowiska edukacyjne Stowarzyszenia Tilia z Torunia. Działał mini PSZOK, postawiono koło fortuny z zagadkami i rebusami o tematyce przyrodniczo-ekologicznej, była terenowa gra planszowa dotycząca elektroodpadów. Uczyliśmy się udzielania pierwszej pomocy. Dzieci bawiły się na mobilnym placu zabaw i brały udział w konkursach, mogły też sprawdzić jak jest w prawdziwym wozie strażackim. A na zakończenie festynu i na powitanie tegorocznej jesieni zaśpiewał Maksymilian Łapiński, znany nam z programów Mam Talent czy też The Voice of Poland. festyn „Powitanie jesieni” odbył się w ostatni piątek – 5 października.

Nagrody dla laureatów konkursu „Najpiękniejszy ogródek Wąbrzeźna” zostały dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.