Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z województwa kujawsko-pomorskiego mogą uzyskać dofinansowanie na opracowanie strategii, która ułatwi wprowadzenie produktów na rynki zagraniczne. W piątek spotkanie informacyjne.

 

 

Pierwszy nabór wniosków prowadzony będzie od 25 marca do 7 kwietnia 2019 roku. Program dla przedsiębiorców ogłosiła Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego

– Każda wyłoniona firma – informuje Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego – może otrzymać 24,6 tys. zł dofinansowanie na usługi doradcze, pozwalające na opracowanie strategii internacjonalizacji dla startujących importerów. Ze wsparcia skorzysta 40 firm, a pula środków wynosi 984 tys. zł. W najbliższy piątek (15 marca) w siedzibie TARR dla zainteresowanych przedsiębiorców odbędzie się spotkanie informacyjne na temat konkursu. Udział jest bezpłatny, wystarczy zarejestrować się przez stronę events.technopark.org.pl.

 

Konkurs jest podzielony na cztery rundy:

  • dla rundy I – nabór wniosków od 25 marca do 7 kwietnia 2019 roku;
  • dla rundy II – nabór wniosków od 8 kwietnia do 5 maja 2019 roku;
  • dla rundy III – nabór wniosków od 6 maja do 9 czerwca 2019 roku;
  • dla rundy IV – nabór wniosków od 10 czerwca do 7 lipca 2019 roku.

 

Wszelkie informacje można uzyskać pod numerami telefonów: 56 699 54 86 i 56 699 54 84oraz adresem e-mail: grantynaeksport@tarr.org.pl. Więcej na stronie TARR.

Nabór wniosków na opracowanie strategii internacjonalizacji jest częścią kujawsko-pomorskiego Funduszu Eksportowego, prowadzonego przez Toruńską Agencja Rozwoju Regionalnego w partnerstwie z Bydgoską Agencją Rozwoju Regionalnego oraz Izbą Przemysłowo-Handlową. Głównym jego punktem są granty dla przedsiębiorców na rozwój handlu i współpracy międzynarodowej.

Jedna firma będzie mogła pozyskać na ten cel nawet 200 tys. euro, czyli prawie 900 tys. zł.   Granty można przeznaczyć na udział w krajowych i międzynarodowych targach i wystawach w charakterze wystawcy oraz zwiedzających, a także na organizację wyjazdowych i przyjazdowych wizyt studyjnych. Można też je wykorzystać za zakup usług doradczych w zakresie podejmowania i rozwijania działalności eksportowej, projektowanie kampanii marketingowych i reklamowych, wsparcie prawne procesu negocjacji i zawierania kontraktów, a także adaptację produktów, usług, procesów i wzornictwa do norm i wymagań zagranicznych rynków.

Całkowita wartość projektu grantowego to 70 mln złotych, dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego wynosi blisko 53 mln zł. Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego jest częścią polityki spójności Unii Europejskiej i składa się z dwóch komponentów Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego.