Wielkie świętowanie za nami. Dni Wąbrzeźna upłynęły sportowo, rekreacyjnie i koncertowo. Pogoda dopisała, więc chętnie braliśmy udział w różnych wydarzeniach.

 

Propozycji na tegoroczne obchody święta miasta było sporo. W pierwszych mogliśmy uczestniczyć już w czwartek – 6 czerwca. Tego dnia na stadionie MKS Unia odbył się ostatni z biegów w ramach Grand Prix Wąbrzeźna, w WDK zmierzyli się szachiści, a w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej otworzono wystawę „Rodzina wąbrzeska na starej fotografii”.  To było preludium do maratonu, który rozpoczął się w piątek rano. Już od 9.00 na Placu Jana Pawła II na Jarmarku Staroci gościli u nas kolekcjonerzy.  Przed południem w WDK i w przedszkolu Miejskim Bajka rozpoczęły się konkursy. W domu kultury podsumowywano konkurs „Wąbrzeźno – moje miejsce na ziemi’ i słuchano opowiadaczy lokalnych historii, a w Bajce dzieci popisywały się wiedzą o Wąbrzeźnie i Polsce. Potyczki trwały kilka godzin. Podobnie było w SP 3 – tam przeprowadzono konkurs międzyszkolny  pn. „Z dziejów miasta Wąbrzeźno”.  Na Orliku natomiast rozegrano turniej piłki nożnej dla I klas gimnazjalnych o Puchar Dyrektora Gimnazjum nr 1. A w Pływalni Miejskiej młodzi pływacy walczyli o miano mistrza w  szybkim zjeździe zjeżdżalnią wodną.  Po południu w Kręgielni Mango rozegrano turniej. Najlepszym zespołem byli reprezentanci powiatu wąbrzeskiego. Wydarzeniem dnia był happening Teatru Stadia Form Niezależnych – a właściwie dwa happeningi. W pierwszym pt. “Ślady” mogliśmy wziąć udział o 14.00. Kolejny –  „Mojemu PJP II miastu na dobranoc” – zamknął cykl piątkowych imprez.   

W sobotę pierwsi rozpoczęli wędkarze. Zawody spławikowe o puchar Burmistrza rozpoczęły się już o 6.00 rano. Następnie przy stołach stanęli tenisiści – turniej dla nich zorganizowało Miejskie Ognisko TKKF. O godz. 10.00 rozpoczęły się miting pływacki w Pływalni Miejskiej oraz Ogólnopolski Konkurs Tańca w WDK. W tym czasie na rynku trwały przygotowania do startu zawodników w dogtrekkingu. Ponieważ zawody odbywały  się w ramach Polskiej Ligi DogTrekkingu do Wąbrzeźna zjechali miłośnicy tej dyscypliny z całej Polski.  Głównym wydarzeniem Dni Wąbrzeźna była popołudniowa impreza na Podzamczu. Tam w amfiteatrze wysłuchaliśmy  Orkiestry Dętej i koła wokalnego oraz gitarowego z WDK, dzieci z Przedszkola Miejskiego Bajka, ze szkół podstawowych i Gimnazjum. Poznaliśmy laureatów konkursów „Zamień odpady na klasowe wypady” oraz II Wojewódzkiego Festiwalu Konkursów o Pszczołach. Z zainteresowaniem obejrzeliśmy pokaz zawodników Wąbrzeskiego Klubu Sportów i Sztuk Walki oraz oklaskiwaliśmy zwycięzców całego cyklu biegów Grand Prix Wąbrzeźna. Doniosłym momentem była gala wręczenia Statuetek Burmistrza. Po niej przyszedł czas na koncert i hit wieczoru. Pierwszy wystąpił Zespół ITD z Inowrocławia – grupa profesjonalnych muzyków, z bogatym i ciekawym repertuarem. Po nich scenę amfiteatru  przejął Lombard. Tego sławnego zespołu pop-rockowego nie trzeba nikomu przedstawiać.  

Trzeci dzień świętowania rozpoczęliśmy od mszy św. w intencji beatyfikacji ojca Bernarda z Wąbrzeźna  odprawionej w kościele św. ap. Szymona i Judy Tadeusza. W czasie mszy członkinie Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego przy MiPBP,  przywołały postać o. Bernarda, recytując wiersze z ubiegłorocznego konkursu o tym młodym benedyktynie.  Poznaliśmy też laureatów tegorocznego konkursu literackiego. Tym razem zadaniem uczestników było przygotowanie komiksu  pt. „Sceny z życia Ojca Bernarda z Wąbrzeźna”.  Niedzielne popołudnie spędziliśmy w Wałyczyku,  w gospodarstwie agroturystycznym państwa Topolewskich. Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Wąbrzeskiego było tam gospodarzem festynu lotniczego. Odbywał się on w ramach Dni Wąbrzeźna, dlatego też Urząd Miasta wsparł tę imprezę finansowo, podobnie jak Urząd Gminy Wąbrzeźno. Impreza trwała prawie 10 godzin i w tym czasie działo się wiele. Od AIR SHOW, poprzez konkursy, koncerty, prezentacje sprzętu lotniczego, pokazy ZUMBY, karateków, do lotów balonem i aeroplaktem. Frekwencja i zainteresowanie festynem przeszły najśmielsze oczekiwania organizatorów.

 

 

 

W organizacji Dni Wąbrzeźna finansowo wsparli nas:

 

Elewarr Sp. z o.o. Oddział Spółki w Nowych Proboszczewicach
 
Spółdzielcza Grupa Bankowa Bank Spółdzielczy Golub – Dobrzyń
 
Firma Informatyczna Nsolve s.c. Przemysław Cieślak, Rafał Baran
 
Miejski Zakład Energetyki Cieplnej Wodociągów i Kanalizacji