Dzisiaj – 28 lutego do oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej nr 2 i w Szkole Podstawowej nr 3 przekazane zostały ekologiczne pakiety edukacyjne.

 

W pakietach są kolorowe pojemniki do segregacji opadów oraz materiały dydaktyczne – interaktywne ciężarówki  do recyklingu i sortowania opadów, gry memo „Proste sposoby na ochronę przyrody”, gry planszowe „Ekobohater” oraz edukacyjne maty podłogowe, na których obrazowo zaprezentowano bardzo długi czas rozkładu odpadów wyrzucanych do środowiska bez segregacji.  Pakiety, które trafiły dzisiaj do oddziałów przedszkolnych naszych podstawówek przekazane zostały dzieciom przez wiceprezesa Zarządu LGD Ziemia Wąbrzeska Wojciecha Trzcińskiego oraz dyrektora Biura Macieja Rataja.

LGD  Ziemia Wąbrzeska nabyła je dzięki projektowi  pn. „Ekoprzedszkolak, czyli czysta akcja – segregacja!”, który realizuje w ramach IV edycji konkursu TU MIESZKAM TU ZMIENIAM. Organizatorem tego konkursu jest Fundacja Santander Bank Polska. LGD Ziemia Wąbrzeska na swój projekt otrzymała grant o wartości 7 tys. Ekologiczne pakiety trafią w sumie do ośmiu przedszkoli lub punktów przedszkolnych, które funkcjonują w gminach Dębowa Łąka, Książki i Ryńsk oraz w Wąbrzeźnie.

Głównym celem projektu jest kształtowanie postaw proekologicznych wśród dzieci w wieku przedszkolnym na terenie działania naszej grupy – informuje dyrektor Maciej Rataj. –  Jedną ze słabych stron tego obszaru jest niska świadomość ekologiczna lokalnej społeczności, co wpływa na wzrost zanieczyszczenia środowiska. Działaniem pozwalającym ograniczyć ten proces jest właśnie edukacja ekologiczna. Co warte uwagi, to fakt, że nasz projekt łączy aspekty teoretyczne i praktyczne w zakresie edukacji ekologicznej: z jednej strony zestaw materiałów dydaktycznych, który – w myśl zasady nauka przez zabawę – pozwoli przedszkolakom rozwinąć wiedzę w zakresie sortowania opadów, z drugiej strony praktyczne wykorzystanie wiedzy poprzez użytkowanie na co dzień koszów do segregacji.

 

Fot. Wojciech Trzciński