W sobotę – 5 października 2019 w wąbrzeskiej Bibliotece, jak i w bibliotekach w całej Polsce, prowadzona była akcja Noc Bibliotek.

 

Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania. Jest kolejną okazją do tego, aby zachęcać do czytania i odwiedzania bibliotek oraz stworzenia z placówek lokalnych centrów żywej kultury i edukacji.  W tym roku ta ogólnopolska akcja przebiegała pod hasłem “Znajdźmy wspólny język” i była zorganizowana po raz piąty.

Niekonwencjonalne sposoby organizacji tego wydarzenia przyciągają do Biblioteki  sporo mieszkańców.  – W wąbrzeskiej bibliotece – relacjonuje Agnieszka Błaszak z MiPBP – dostosowując się do tegorocznego hasła akcji „Znajdźmy wspólny język”, zaprosiliśmy najmłodszych  na spotkanie z chińską rodziną. Wspólnie z panią Liu Xinyi i jej dziećmi  – Joyce i Alexem Wang, poznaliśmy zwyczaje związane z chińskim Nowym Rokiem, uprawialiśmy tai chi i ćwiczyliśmy chińską kaligrafię. Zrobiliśmy noworoczne bębenki i kosztowaliśmy ciasteczek z wróżbą, które – jak się okazało – wcale nie są chińską tradycją! Wszystko to pod wiele mówiącym hasłem: Mój sąsiad jest Chińczykiem.

Po spotkaniu z chińską rodziną bibliotekarki zaprosiły uczestników do udziału w warsztatach  plastycznych zatytułowanych “Być jak van Gogh”. Zanim „odważni” stanęli przed sztalugami i pochylili się nad swoimi pracami, poznali życiorys malarza Vincenta van Gogha. – Każdy mógł spróbować stworzyć coś w stylu Mistrza lub pokazać to, co mu w duszy gra – dopowiada A. Błaszak. – Kto nie czuł się na siłach malować, kolorował lub układał puzzle – słynne Słoneczniki. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się też wirtualna wystawa, którą oglądaliśmy w trójwymiarze przez gogle VR.

Ostatnim wydarzeniem był silent disco, czyli tańce w słuchawkach. Ta nieznana dotąd w naszym mieście impreza bardzo przypadła do gustu uczestnikom. Jak mówią organizatorzy – świetnie wpisała się w tegoroczne hasło Nocy Bibliotek „Znajdźmy wspólny język”. – Bawiliśmy się międzypokoleniowo, nie dzieliły nas gusta muzyczne, a połączył taniec i… śpiew.

Pokłosiem Nocy Bibliotek jest już wystawa prac, które powstały w czasie warsztatów plastycznych. Czy będzie to również zwiększona liczba czytelników, przekonamy się o tym niebawem.

 

Fot. MiPBP