19  listopada minął rok od momentu, kiedy Tomasz Zygnarowski złożył ślubowanie i zasiadł w fotelu burmistrza Wąbrzeźna. Był to pracowity rok.

Burmistrz Tomasz Zygnarowski w swoim programie spotkania z Mieszkańcami miał kilka tematów. Od pokazania wizji rozwoju miasta do posumowania pierwszego roku urzędowania poprzez omówienie realizacji programu wyborczego oraz przedstawienie finansów miasta – jego dochodów i wydatków.

Jak zaznaczył na spotkaniu, swoją wizję rozwoju miasta określił już w programie wyborczym. Teraz na spotkaniach chce pokazywać, w jaki sposób jest on realizowany. Prezentację dokonań z pierwszego roku urzędowania – najważniejsze wydarzenia, inwestycje zostały najpierw zaprezentowane na filmie, a następnie szczegółowo omówione. Wśród tych osiągnięć były m.in. zrealizowane i realizowane inwestycje, powołanie Młodzieżowej Rady Wąbrzeźna, Wąbrzeskiej Karty Seniora, Uniwersytetu Dziecięcego, Szkółki Kolarskiej, Śniadania Rzemiosła i Przedsiębiorczości Powiatu Wąbrzeskiego, weekendy na Podzamczu. Były to również inicjatywa reaktywacji żeglarstwa, zakup szafek dla uczniów czy też ożywienie kulturalne i rekreacyjne na Placu Jana Pawła II oraz na Podzamczu. Mówiono również o najbliższych planach, jak np. o tworzonej strategii rozwoju turystycznego miasta, o planowanej budowie mieszkań i promocji marki Wąbrzeźna.

Przekrój tego co przez ostatnie dwanaście miesięcy wydarzyło się w Wąbrzeźnie – podsumowuje burmistrz – pokazuje, że jednak trochę pracy włożyliśmy w to, aby to miasto ożywić, popchnąć do przodu, przynajmniej w tych aspektach kulturalno-rozrywkowych. Przepracowaliśmy ten rok solidnie. Nie spodziewałem się, że tyle rzeczy uda się zrobić. Jestem z tego bardzo zadowolony, ale i też wdzięczny całemu zespołowi pracowników.

Na spotkaniu mówili również Mieszkańcy. Tematy, które poruszyli były wyjaśniane na bieżąco, otrzymali też odpowiedź na wszystkie postawione pytania. Pytali czy powstaną jeszcze wybiegi dla psów, mówili, że jest mało koszy na śmieci w niektórych rejonach miasta, ciekawi byli, kto będzie gospodarzem stadionu i jak będzie on zagospodarowany oraz czy powstanie komunikacja miejska. Prosili o regulację niektórych punktów oświetlenia miasta, o regulację studzienek na ul. Jasnej. Wskazali też miejsce w okolicach Intermarche jako niebezpieczne. Pytali również o zasadę wydawania środków z budżetu obywatelskiego, które otrzymało Stowarzyszenie SOS dla Zwierząt.

Dla dzieci, które przyszły ze swoimi rodzicami na spotkanie przygotowano kącik zabaw. O dobrą atmosferę w nim i ciekawe zajęcia zbadały animatorki. Na zakończenie dzieci pochwaliły się wszystkim swoimi pracami plastycznymi.

Zapraszamy do obejrzenia filmu podsumowującego pierwszy rok urzędowania burmistrza. Jego autorem jest Sylwia Rzeczewska.

Fot. UM