Dyskusyjny Klub Książki działa w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece publicznej od dwunastu lat. Skupia osoby, które lubią czytać książki i dyskutować o literaturze.

Chętnie dzielą się swoim zdaniem na temat nowego wydawnictwa i omawiają zagadnienia konkretnej książki. Spotykają się średnio raz na półtora miesiąca.

Obecnie mamy trzynastu stałych klubowiczów – mówi koordynatorka DKK, Marzena Seroka. –  Nasze dyskusje toczą się na temat książki o różnej tematyce, są to biografie, felietony, kryminały, literatura podróżnicza, literatura obyczajowa, z naciskiem na promowanie współczesnej literatury polskiej, a następnie literatury zagranicznej. Na przykład ostatnio, 5 listopada,  rozmawialiśmy o pełnej humoru komedii kryminalnej pt. „Seniorzy w natarciu” C. Ingelman – Sundberg, a na kolejnym spotkaniu omówimy książkę Marcina Mellera ”Sprzedawca arbuzów”.
Tematy zawsze ustalane są wcześniej. Przed każdym spotkaniem wszyscy członkowie klubu czytają konkretną książkę, którą proponuje koordynatorka. Książki  zamawiane są u  wojewódzkiego koordynatora programu Dyskusyjnych Klubów Książki w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej – Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Często są to zupełnie nowe tytuły, nieosiągalne dla „zwykłych” czytelników.

Funkcjonowanie DKK w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej przynosi korzyści nie tylko samym klubowiczom, ale i też wszystkim mieszkańcom. Dzięki niemu nasze miasto odwiedzają sławni literaci, podróżnicy, publicyści, dziennikarze – jak np. Anna Dziewit-Meller i Marcin Meller, Maria Czubaszek, Stanisław Poczbut-Odlanicki, Robert Makłowicz, Agnieszka Kosińska, Krzysztof Mroziewicz, Ewa Chotomska, Olga Wiechnik, Roma Ligocka, ks. Adam Boniecki, Marcin Kydryński czy też autor bestsellerowych powieści kryminalnych – Marek Krajewski.

Każdy kto ma ochotę na ciekawą lekturę, dyskusję przy kawie czy herbatce może dołączyć do naszego grona – zachęca Marzena Seroka. – Członkiem Klubu może zostać osoba pełnoletnia, która podpisze deklarację i zgodzi się uczestniczyć w spotkaniach oraz zobowiąże się do czytania zaplanowanej lektury, dyskutowania i zwrotu książki.

Fot. Nadesłane/MiPBP Wąbrzeźno