11 listopada obchodzić będziemy Narodowe Święto Niepodległości. Na uroczystość Mieszkańców powiatu wąbrzeskiego zaprasza starosta Krzysztof Maćkiewicz.

11 listopada 2019 roku minie 101 lat od ponownego naradzenia się Państwa Polskiego. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, po wielkich powstaniach, Polska powróciła na mapę świata. Wąbrzeźnianie musieli co prawda na wolność poczekać jeszcze rok, dwa miesiące i dziewięć dni – ale oczekiwanie tej upragnionej chwili było już łatwiejsze.

Narodowe Święto Niepodległości obchodzimy od 1989 roku. W okresie PRL obchody rocznicy były nielegalne. Wcześniej nasi dziadkowie, rodzice obchodzili je w latach 1937 – 1945. Jest to najważniejsze święto państwowe dla Polaków!

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszym mieście rozpoczną się o godzinie 13.55 składaniem kwiatów przy tablicy pamiątkowej Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, umieszczonej na murze kościoła Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Potem odprawiona będzie uroczysta msza święta. Przed mszą śpiewać będziemy pieśni patriotyczne i wysłuchamy okolicznościowego programu w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Zawodowych. Po nabożeństwie przejdziemy na Plac Jana Pawła II, gdzie  wysłuchamy Apelu Poległych i złożymy wiązanki kwiatów przy Pomniku Żołnierza Polskiego. Uroczystość odbędzie się z udziałem wojskowej asysty honorowej.

Fot. Archiwum UM