O powrocie Polski i Wąbrzeźna do Macierzy, o bohaterach tamtych czasów opowiadano na spotkaniu w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 2.

Spotkanie, które odbyło się ostatnio w bibliotece SP 2 było kolejnym akcentem obchodów rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Wzięli w nim udział uczniowie klas VII.

Na spotkaniu uczczono pamięć Witolda Maciejewskiego – bojownika o wolność Polski, powstańca wielkopolskiego, żołnierza AK, wąbrzeźnianina. Gościem honorowym spotkania była Maria Rudnicka, córka Witolda Maciejewskiego, która opowiedziała uczniom o swoim ojcu i zaprezentowała pamiątki z nim związane – odznaczenia wojskowe, zdjęcia oraz opracowania historyczne poświęcone panu Maciejewskiemu.

Historyk i regionalista Paweł Becker przybliżył uczniom historię odzyskiwania niepodległości przez Polskę od roku 1918 i – co chyba ciekawsze ze względu na zainteresowanie historią regionu –  przez Wąbrzeźno i okolice. Barwna i pełna ciekawostek opowieść pana Beckera pozwoliła uczniom przenieść się do roku 1920 i poczuć atmosferę powrotu Wąbrzeźna do Polski.

Fot. Nadesłane/SP 2