Niebieski marsz i happening, odwiedziny w firmie Reflex oraz „promocja” życzliwości to ostatnie ważne wydarzenia w Szkole Podstawowej nr 2.

21 listopada przedszkolaki świętowały Dzień Życzliwości

Fotoreportaż SP 2

Zwiedzali Reflex-Polska Sp. z o.o.

18 listopada  uczniowie klasy  II c odwiedzili firmę Reflex – POLSKA sp.  z o. o.  Zwiedzili zakład, wysłuchali historii jego powstania oraz poznali zakres produkcji. Ciekawostką dla nich była hala, w której część pracy wykonywały roboty.

Na portierni powitał nas pan Bartek Zakrzewski, który zaprowadził nas do sali konferencyjnej – mówi Sylwia Szczepaniak.  – Tam na dzieci czekał poczęstunek – gorąca czekolada, napoje i słodkości. Pan Bartek opowiadał nam o tym, kiedy powstała firma i czym się zajmuje. Potem zostaliśmy podzieleni na dwie grupy i rozpoczęliśmy zwiedzanie hali obsługiwanej nie tylko przez ludzi, ale i specjalnie zaprogramowane roboty. Było to strasznie ciekawe! Dziękujemy panu Bartkowi za to, że mogliśmy zwiedzić tak ciekawe miejsce i poszerzyć swoją wiedzę na temat programowania.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 biorą udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, organizowanych przez UNICEF Polska. W tym roku przypada 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.   

20 listopada 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie dzieci. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka. 

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. 

W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Setki szkół i przedszkoli zdecydowały się uczcić 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Do akcji przystąpiła także SP 2, która zorganizowała w ramach tego dnia: „niebieski marsz” uczniów, nauczycieli oraz dyrekcji szkoły, happening na boisku szkolnym, na którym uczniowie z samorządu szkolnego przedstawili najważniejsze prawa dzieci, indywidualny  konkurs plastyczny dla uczniów „Znam swoje prawa” oraz konkurs plastyczny dla klas na przygotowanie plakatu prezentującego wylosowane prawo dziecka.

SP 2, Aleksandra Gajewska