100 lat temu – we wtorek 20 stycznia 1920 roku nasi dziadkowie, ich rodzice i rodzeństwo,  przyjaciele i znajomi wyszli na ulicę, aby świętować WOLNOŚĆ.

Tutaj, na Pomorzu walczyli o nią piórem, słowem, działalnością społeczną i bronią przez ponad 140 lat.

Dzień przed wyzwoleniem, gdy tylko wojsko niemieckie opuściło miasto, Wąbrzeźno zrobiło się biało-czerwone. W prawie każdym domu oraz we wszystkich budynkach użyteczności publicznej wywieszono polskie flagi. Panowała wielka radość. Dekorowano ulice, posesje, bramy i z niecierpliwością oczekiwano wkroczenia armii gen. Hallera. W tym roku – w setną rocznicę tych wydarzeń – będziemy mogli poczuć klimat tamtych dni. Program obchodów wypełniony jest licznymi wydarzeniami – mamy nadzieję, że nie zabraknie Państwa na nich.

Liczymy również na to, że wszyscy podzielimy radość naszych przodków. Kierując się ich przykładem, okażemy ją wywieszoną flagą, udekorowanym domem. Podziękujmy im w ten symboliczny sposób za WOLNOŚĆ i okażmy SZACUNEK, bo wywalczyli tę NIEPODLEGŁOŚĆ dla nas i naszych dzieci. Niech w czasie obchodów 100. rocznicy powrotu Wąbrzeźna do Macierzy będzie biało-czerwono i kolorowo.