Miasto partnerskie

Wyświetleń: 11 668

Współpraca Wąbrzeźno – Syke

Współpraca syke-wąbrzeźno Pierwsza wizyta delegacji z Syke w Wąbrzeźnie miała miejsce w kwietniu 2006 roku. Jednym z głównych inicjatorów nawiązania współpracy pomiędzy polskim i niemieckim miastem był Frank Reglin z Syke. To pierwsze spotkanie stworzyło grunt do podpisania umowy partnerstwa podczas oficjalnej wizyty delegacji z Wąbrzeźna w Syke. Zgodnie z umową podpisaną 8 grudnia 2006 r.: „Życzeniem miast Syke i Wąbrzeźna jest przystąpienie do partnerstwa, będącego częścią pokojowego pożycia w Europie. (…) Partnerskie porozumienie jest symbolem wolnego, tolerancyjnego i pokojowego społeczeństwa”.

Współpraca syke-wąbrzeźno Był to przełomowy krok, który niewątpliwie wpłynął na dalsze koleje współpracy. Przyjaciele z Syke odwiedzili Wąbrzeźno w czerwcu 2007 r. Po raz pierwszy razem mieliśmy wówczas możliwość świętowania Dni Miasta. Do Wąbrzeźna przyjechali reprezentanci różnych środowisk: samorządowców, przedsiębiorców, strażaków, sportowców przedstawicieli oświaty i niepełnosprawnych. Podczas organizowanych, tematycznych spotkań zostały nawiązane kontakty istotne z punktu widzenia dalszego rozwijania współpracy. Wąbrzeźnianie z kolei odwiedzili Syke we wrześniu.

Współpraca syke-wąbrzeźno O tym, że współpraca ma się dobrze i rozwija wielotorowo świadczą liczne inicjatywy, które do tej pory podjęto. Aktywnie w działania partnerskie włączyli się m.in. strażacy, uczniowie szkół, sportowcy i hodowcy gołębi. Partnerstwo między miastami z roku na rok się zacieśnia. Staramy się wiedzieć o sobie jak najwięcej, poszerzać wiedzę, także tę historyczną. Taką możliwość daje niemieckim przyjaciołom wydany w Wąbrzeźnie, w ich ojczystym języku, album „Wąbrzeźno wczoraj i dziś”. Warto wspomnieć, że od października 2008 r. działa w Syke Koło Przyjaźni z Wąbrzeźnem Członkowie Koła redagują własną witrynę internetową: www.freundeskreis-syke.eu

IMG_4740 Symbol współpracy W 2006 r. zostały odsłonięte tablice nawiązujące do partnerstwa Wąbrzeźno – Syke. Jako dowód przyjaźni, podczas wizyty w czerwcu 2008 r. w Wąbrzeźnie posadzono dwa drzewa – symbol rozwijającego z roku na rok się partnerstwa. W czerwcu 2008 r. przybyła do naszego miasta delegacja samorządowców i młodzieży z Syke. Mieliśmy okazję po raz drugi wspólnie świętować Dni Wąbrzeźna. Podczas wielkiego finału święta miasta statuetki Burmistrza Wąbrzeźno za rozwój współpracy partnerskiej otrzymali Frank Reglin i Suse Laue.

 

Świetowanie dni Wąbrzeźna Niekonwencjonalnym punktem w kalendarium polsko-niemieckiej współpracy byl przelot około 3 tysięcy gołębi wąbrzeskich hodowców z Syke do Wąbrzeźna. Gołębie pokonały ponad 800 km. W 2009 r. odbył się polsko-niemiecki ,,Meeting Partnerski”, który został zrealizowany przez Międzyszkolny Klub Przyjaciół Wąbrzeźno-Syke. Jednym z ciekawszych wydarzeń kulturalnych, oprócz wystaw artystów z miast partnerskich, było wydanie w 2010r. publikacji autorstwa Pawła Beckera ,,Wąbrzeźno i Syke w legendzie”

Gołębie z Syke 2010 rok to czas podsumowań trójstronnego, polsko-niemiecko-fińskiego projektu realizowanego w ramach programu ,,Comenius”. Dialog partnerski nawiązali również przedstawiciele środowisk muzycznych. W 2010r. w Wąbrzeskim Domu Kultury odbył się koncert partnerski, w którym wystąpił chór z Syke i orkiestra dęta WDK. Kontynuacją artystycznych spotkań było uczestnictwo wąbrzeskiej orkiestry w Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych w Wachendorf koło Syke, w 2011r. W sierpniu 2011 r. po raz pierwszy Syke odwiedził – wybrany w wyborach samorządowych w 2010 r. – burmistrz Leszek Kawski. W 2011r. na Placu Jana Pawła II odbyło się również uroczyste odsłonięcie tablicy drogowej wskazującej kierunek do naszego miasta partnerskiego.

Tablica SykePorozumienieimage023image017

 

1

2

3

4