11 czerwca br. w Wąbrzeźnie gościliśmy miłośników zabytkowych motocykli. Swoje piękne jednoślady zaprezentowało 160 osób. 

Wystawa zabytkowych motorów, podobnie jak i samochodów, przyciąga na wąbrzeski rynek sporo „ciekawskich”, którzy zawsze chętnie podziwiają stare junaki, MZ, Kawasaki, WSK, WFM, jawy, komary czy SHL. W tym roku swoje motocykle prezentowało ponad 160 osób. Wystawie – jak zawsze towarzyszyły konkursy, gry i zabawy.

- Osobom odwiedzającym niedzielną wystawę najbardziej podobał się motocykl JUNAK M 10 z 1961 r. Eugeniusza Opasa z Wąbrzeźna, który otrzymał statuetkę „Nagroda publiczności” – informuje Dorota Otremba z WDK.Kolejne miejsca zajęli WSK z 1982 r. Bartosza Rewera z Torunia i WSK 125 z 1974 r. Pawła Dąbrowskiego z Wąbrzeźna. Statuetkę i nagrodę za najlepszą stylizację otrzymali Piotr Zgórzyński i Dariusz Bunkiewicz z Elgiszewa koło Torunia. Natomiast najstarszym motorem siódmej wąbrzeskiej wystawy okazał się AJS 1000 z 1933 r. Wojciecha Garbackiego z Grudziądza. W pierwszej trójce najstarszych pojazdów był TIZ AM 600 z 1936 r. Andrzeja Budnego z Golubia Dobrzynia i Zundapp K800 z 1936 r. Pawła Wyrembiaka z Grudziądza. Statuetką Najoryginalniejszy motocykl marki Junak (marki, która była motywem przewodnim tegorocznej edycji wystawy) otrzymał Roman Dostatni z Książek – właściciel Junaka M10.

Natomiast w konkursie „przejazd slalomem na czas” najlepsi byli: Bartosz Rewer, Zdzisław Jurkiewicz i Tomasz Wroński. Konkurencją, która cieszyła się dużym zainteresowaniem był wybór właściciela „najgłośniejszego motoru”. Tu najlepszy okazał się Grzegorz Jadanowski z Iławy – właściciel HONDY z 1983 r. Tuż za nim uplasował się: Paweł Dąbrowski z Wąbrzeźna i Mariusz Kłosowski z Radoszek. Miano „najcichszego motoru” przypadło SUZUKI BURGMAN 400, którego właścicielem jest Andrzej Jadanowskiego z Iławy. Kolejne miejsca w tej konkurencji zajęli Lech Jamiński z Torunia właściciel BABETY i Zdzisław Jurkiewicz z Torunia – CZ 175. – Największą frajdę motocyklistom dał jednak konkurs na przejazd motorem na czas z pasażerem, trzymającym na łyżce jajko – dodaje D. Otremba. -  Na dziewięć załóg, biorących udział w tych zmaganiach, tylko jedna nie dowiozła jajka do celu.  Organizatorzy zbadali również o rozrywkę dla najmłodszej publiczności, wśród której największym zainteresowaniem cieszył się slalom w alko goglach i rzut piłeczkami do kasków.

Niedzielna wystawa zakończyła się rajdem do Golubia – Dobrzynia, do Stowarzyszenia Retro Traktor. Tam odwiedzili Muzeum Retro Traktora – obejmujące bogatą kolekcję światowej motoryzacji, a następnie zasiedli do wspólnej biesiady przy grillu.

Impreza odbywała się pod patronatem burmistrza Leszka Kawskiego. Organizatorem wystawy był Wąbrzeski Dom Kultury, natomiast współorganizatorem Automobilklub Toruński Delegatura Wąbrzeźno. Patronat medialny objęli Automobilista, Radio PiK, Gazeta Pomorska, Tygodnik Regionu Wąbrzeskiego CWA oraz MTK.

Kolejna przygoda w zabytkowymi pojazdami już 23 lipca. Tym razem na rynku staną samochody. – Impreza rozpocznie się o godz. 10.00. W WDK przyjmowane są już zgłoszenia wystawców, chętnych do udziału.

Foto. WDK