W tym roku na koncert główny – z uwagi na prowadzoną przebudowę amfiteatru – zaprosiliśmy mieszkańców i gości na stadion MKS Unia. Tam do późnych godzin nocnych działo się bardzo wiele.

Impreza rozpoczęła się o godz. 15.00. Przed sceną zebrali się głównie rodzice i opiekunowie, którzy przyszli obejrzeć występy swoich dzieci i podopiecznych. Ich wszystkich oraz młodych artystów przywitał Maciej Smoliński – twarz i prezenter najbardziej oglądanej telewizji muzycznej w Polsce – Polo TV, który poprowadził nasz sobotni koncert. Na wszystkich, którzy chcieli z nami spędzić sobotnie popołudnie na stadionie MKS Unii czekały również stragany gastronomiczne i z pamiątkami, miasteczko zabaw dla dzieci. Swoje stoiska wystawili również Przychodnia KEMED, w którym – bezpłatnie – prowadzone były pomiar ciśnienia, badanie glukozy, badanie składu masy ciała przez dietetyka oraz protetyka słuchu; Miejski Punkt Informacji oraz Progress – języki obce. W jednym z namiotów było też malowanie twarzy, które dla małych uczestników imprezy zapewniły  wolontariuszki z wąbrzeskiego Gimnazjum nr 1.

Pierwsze na scenę wyszły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 – grupa Świetliki i następnie Ślimaczk”. W ich wykonaniu obejrzeliśmy kilka tańców, jak np. ”Dżungla” i „Misie szare”. Swoje talenty taneczne zaprezentowały nam również dzieci z Bajki z kółek tanecznych „Bajeczki” i „Perełki” oraz z grup Biedronki, Motylki, Kotki, Kaczuszki, Misie, Pszczółki, Wiewiórki, Zajączki. Maluchy tańczyły m.in. „Polka Trish-trash”, „Le Bastringlo” czy też do piosenki zespołu Electric Light Orchestra „Rock and rool is king”. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 z kl. Ia, I b i III d dla publiczności zagrali na różnych instrumentach dwa obszerne fragmenty muzyki klasycznej. Z tej placówki wystąpili również koło taneczne Trójeczki, koło wokalne oraz jeden z uczniów z tańcem Munionków. Przedstawienia taneczne to również program przedszkolaków z Alpido. Na scenie obejrzeliśmy występy Smerfów i Wesołych Misi. Mieliśmy też okazję posłuchać pięknych głosów zespołu wokalnego z Gimnazjum nr 1, koncertu Orkiestry Dętej, obejrzeć występy grupy taneczno-baletowej i Klubu Aktywnych Kobiet, działających przy WDK. Dla najmłodszej publiczności Teatr Magma wystawił przedstawienie teatralne pt. Piskle i nowy przyjaciel.Wystąpiła też grupa tańca nowoczesnego FLEX. Zespół na swoim koncie ma tytuły mistrzów i wicemistrzów Polski oraz Europy. Sobotni występ był dla nich próbą generalną przed Mistrzostwami Europy Federacji World Artistic Dance Federation, które odbędą się 16 czerwca w Szczecinie. Trzymamy kciuki! Poznaliśmy głos Agaty Kołpackiej – gimnazjalistka śpiewa od dzieciństwa, już w zerówce zdobywała nagrody w przeglądach piosenek, obecnie jest uczestniczką konkursu YOUNG STARS (na ich stronie można na nią zagłosować). Zaśpiewał dla nas Wiktor Chmiel – uczestnik I edycji The Voice Kids. Uczeń 7 klasy Szkoły Podstawowej w Zieleniu i Szkoły Muzycznej w Kowalewie Pomorskim. Gra na flecie poprzecznym oraz pianinie. Swoją przygodę z muzyką rozpoczął już w wieku 6 lat. Bierze udział w licznych konkursach wokalnych. Na swoim koncie ma już spory zestaw nagród. Jeszcze w czerwcu br. weźmie udział w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki w Toruniu „ Na Językach”.

Kolejnymi bohaterami koncertu głównego byli uczniowie szkół podstawowych, którzy wzięli udział w naszym dorocznym konkursie ekologicznym „Zamień odpady na klasowe wypady”. W tym roku uczestnicy konkursu zbierali zużyte odpady elektryczne, elektroniczne, baterie oraz nakrętki od butelek od 1 lutego do 20 kwietnia. Najwięcej zebrali uczniowie klasy III d ze Szkoły Podstawowej nr 3 i to oni zdobyli główną nagrodę konkursu – dofinansowanie w wysokości 2,5 tys. zł na wycieczkę klasową. Klasa zebrała 651 sztuk odpadów elektrycznych i elektronicznych, 688,77 kg baterii oraz 67,26 kg plastikowych nakrętek, uzyskując łącznie 37.804 punkty, czyli 1.643,65 pkt. w przeliczeniu na jednego ucznia. Kolejne miejsca zajęli: II miejsce – klasa I a ze Szkoły Podstawowej nr 3 – 321 sztuk odpadów elektrycznych i elektronicznych, 795,85 kg baterii oraz 28 kg plastikowych nakrętek, łączny wynik 36.324 punkty, 1.579,30 pkt. w przeliczeniu na jednego ucznia; III miejsce – klasa V d ze Szkoły Podstawowej nr 3 – klasa zebrała 355 sztuk odpadów elektrycznych i elektronicznych, 42,28 kg baterii oraz 10,45 kg plastikowych nakrętek uzyskując łącznie 5.473 punkty, czyli w 260,62 pkt. w przeliczeniu na jednego ucznia. Jury konkursu przyznało również wyróżnienie klasie II b ze Szkoły Podstawowej nr 2 – uczniowie zebrali 87 sztuk odpadów elektrycznych i elektronicznych, 67 kg baterii oraz 56 kg plastikowych nakrętek, uzyskując łącznie 5.765 punktów, 251,4 pkt. w przeliczeniu na jednego ucznia.

Nagrody wręczali burmistrz Leszek Kawski oraz Ryszard Lewalski – prezes Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych i Mieszkaniowych Ekosystem Sp. z o.o., którzy firmują ten ekologiczny konkurs. W placówkach koordynacją całego przedsięwzięcia zajmowały się panie Iwona Świerk w SP3 i Hanna Maziarka w SP 2. Nagrodzonych obdarowano nagrodami rzeczowymi. Poza nagrodą główną była jeszcze nagroda za drugie miejsce. Jej zdobywcy pojechali na wycieczkę do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK)w Niedźwiedziu.

Po wszystkich tych przepięknych występach, bardzo gorąco oklaskiwanych i ze wzruszeniem przyjmowanych przez publiczność, nadszedł czas na główne wydarzenie Dni Wąbrzeźna – koncert Sylwii Grzeszczak i Zespołu. Jednak zanim wyszli na scenę, widownię – bardzo liczną, „rozgrzewał” zespół Molekuły. Wąbrzeska grupa rockowa, grająca zalewie od roku, w roli suportu spisała się znakomicie. Ich autorska muzyka i teksty zostały przyjęte przez publiczność z wielkim aplauzem. Wąbrzeźnianom: Asi, Michałowi, Mariuszowi i Marcinowi życzymy wielu sukcesów, szybkiego nagrania debiutanckiej płyty oraz wielu koncertów. Sylwię Grzeszczak z zespołem przywitał tłum – były piski fanek i fanów, krzyki i głośne oklaski. Koncert od samego początku miał swoją atmosferę. Artystka z łatwością nawiązała sympatyczny kontakt z publicznością, która bardzo chętnie śpiewała wraz z nią wszystkie piosenki. Często też z tłumu wydobywały się okrzyki – Sylwia, kochamy Cię! Sylwia Grzeszczak obchodzi w tym roku jubileusz dziesięciolecia pracy na scenie. Z tej okazji burmistrz Leszek Kawski obdarował ją koszem pięknych kwiatów, które wręczył w imieniu swoim i wszystkich mieszkańców Wąbrzeźna.

Sobotnia impreza zakończyła się zabawą, którą prowadził DJ Cheester z Ciechanowa. Przy muzyce disco polo, techno, pop bawiono się do północy.