W miniony piątek, 8 czerwca w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej poznaliśmy tegorocznych laureatów konkursów literackiego i krasomówczego, które przeprowadzono w ramach XVII edycji Powiatowego Konkursu z cyklu „Wąbrzeźno moje miejsce na ziemi”.

W związku z obchodami Roku Praw Kobiet oraz 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP w tegorocznej edycji konkursu, jak określał regulamin – prace literackie musiały dotyczyć tematu „Kobiety ziemi wąbrzeskiej” albo „Wąbrzeźnianie w służbie Niepodległej”. Zadania podjęło się sześć osób. Ich prace oceniało jury, który przyznało: NAGRODĘ BURMISTRZA: Darii Szczepańskiej (LO w Wąbrzeźnie) za pracę pt.: „Niezmordowana doktorowa Irena Szczepańska” oraz Agnieszce Kamińskiej (Gimnazjum w Wąbrzeźnie) za pracę „Wanda Klimek – kobieta silna i odważna”; NAGRODĘ STAROSTY: Jakubowi Walkiewiczowi (Gimnazjum w Książkach) za pracę pt.: „Adela Łukiewska” i Danielowi Pelce (SP w Jarantowicach) za pracę o Stanisławie Żonakowskim; NAGRODĘ BIBLIOTEKI Michałowi Śrubie (SP w Myśliwcu) za pracę pt.: „Bohaterka Szkoły Podstawowej w Myśliwcu”; oraz WYRÓŻNIENIE Roksanie Fic (Gimnazjum w Wąbrzeźnie) za pracę pt.: „Bohater”.

Do konkursu krasomówczego „Opowiadacze lokalnych historii” przystąpiło w tym roku jedenastu uczestników. Ich umiejętność jasnego wyrażania myśli, oratorstwo, retorykę, elokwencję oceniało jury: Aleksandra Basikowska – polonistka, Łukasz Gapiński – pisarz, Agnieszka Błaszak – historyk, bibliotekarka. Jak w podsumowaniu tego konkursu zaznaczyli burmistrz Leszek Kawski i przewodnicząca jury Aleksandra Basikowska – sztuka pięknego publicznego mówienia, zrozumiałego i sugestywnego przemawiania nie jest prosta. Sama też decyzja sprawdzenia się w tego rodzaju konkursie jest wyrazem dojrzałości i odwagi. Taką też odwagą przed publicznością oraz talentem krasomówczym wykazali się wszyscy uczestnicy konkursu. Za swoje występy zostali nagrodzeni.

NAGRODĘBURMISTRZA Grand Prix otrzymała Aleksandra Olszewska (LO w Wąbrzeźnie), NAGRODĘ STAROSTY Oksana Wiśniewska (Gimnazjum Wąbrzeźno) i Anna Kuśnierz (Gimnazjum Ryńsk); NAGRODĘ BIBLIOTEKI Ilona Błaszkiewicz (SP Jarantowice) i Dobrosława Paśko (SP w Nowej Wsi Królewskiej); WYRÓŻNIENIA SPECJALNE przyznano Klaudii Zielińskiej (LO w Wąbrzeźnie) i Alicji Gołaszewskiej (LO w Wąbrzeźnie); WYRÓŻNIENIA otrzymały Agata Skiba (SP w Nowej Wsi Królewskie), Daria Szczepańska (LO w Wąbrzeźnie), a DYPLOMAMI ZA UDZIAŁ uhonorowano Magdalenę Gierszyńską (LO w Wąbrzeźnie) i Kamilę Prusakowską (LO w Wąbrzeźnie).

Nagrody i wyróżnienia wręczali burmistrz Leszek Kawski, wicestarosta powiatu wąbrzeskiego Bożena Szpryniecka, Aleksandra Basikowska – przewodnicząca jury konkursu, Aleksandra Kurek – dyrektor MiPBP.
Wszystkim serdeczne gratulacje!