21 czerwca o godzinie 17.00 zapraszamy Państwa do Wąbrzeskiego Domu Kultury na promocję drugiego tomu publikacji „Wąbrzeskie wspomnienia. Niezwykłe losy zwykłych ludzi”.

Nowość wydawnicza stanowi zbiór tekstów napisanych przez uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wąbrzeźnie na Wojewódzki Konkurs im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej „Oni tworzyli naszą historię”. – Ideą konkursu jest upamiętnienie legendarnej „cichociemnej” a zarazem zarażenie młodych ludzi jej pasją – dokumentowaniem historii. Warto wspomnieć, że autorzy wszystkich opracowań otrzymali tytuł laureata konkursu bądź zostali w nim wyróżnieni. W publikacji wykorzystane zostały wspomnienia spisane współcześnie ale także pamiętniki oraz źródła ikonograficzne znajdujące się w domowych archiwach – mówi Grzegorz Banaś autor wstępu promowanej publikacji. – Książka podzielona jest na dwie części. W pierwszej znalazły się wspomnienia mieszkańców ziemi wąbrzeskiej, świadków „wielkiej historii” i jej wpływu na losy ich i ich rodzin.Na drugą część publikacji składają się opracowania lub wspomnienia o ludziach, którzy swoje życie poświęcili walce o wolną i niepodległą ojczyznę. Znajdziemy tutaj prace poświęcone: powstańcowi wielkopolskiemu z Wąbrzeźna, żołnierzom: Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, Armii Krajowej, wąbrzeskim „wyklętym” z oddziału NSZ AK „Ruczaj” – kontynuuje Grzegorz Banaś.

Wszystkich, którzy chcieliby poznać lokalną historię zapraszamy do WDK, gdzie nie tylko będzie okazja do rozmowy z autorami publikacji, ale również zakupu wydawnictwa w promocyjnej cenie. Wydawcą publikacji jest WDK.