Wkrótce ukaże się piąta część przygód Mataszków. Tym razem bohaterowie serii książek Tomasza Stochmala swoje przygody przeżywają na ziemi wąbrzeskiej.

 

Dla sympatyków serii książek o przygodach Mataszków mamy dobrą wiadomość. Na rynku wydawniczym wkrótce pojawi się kolejna książka Tomasza Stochmala. Tym razem Mataszkowie odwiedzają Wąbrzeźno, Ryńsk, Dębową Łąkę i Niedźwiedź. Trafiają tutaj na ślad skarbu – zaginioną część kolekcji muzealnej rodziny Mieczkowskich. Czy ich przygoda na ziemi wąbrzeskiej zakończy się powodzeniem i czy uda im się odnaleźć skarb? Dowiemy się wkrótce, bo już na przełomie listopada i grudnia nowa książka ujrzy światło dzienne i trafi na rynek czytelniczy.

Książka dla dzieci „Mataszkowie na ziemi wąbrzeskiej” ukaże się drukiem m.in. pod patronatem Burmistrza Wąbrzeźna. Część jej nakładu ma stanowić materiał promocyjny naszego miasta. – Książka jest ciekawą propozycją czytelniczą zarówno dla dzieci, jak i dorosłych – mówi burmistrz Leszek Kawski. –  Jestem przekonany, że trafi do czytelników nie tylko ziemi wąbrzeskiej, ale i też poza nią, dlatego będzie dla Wąbrzeźna świetnym narzędziem promocyjnym.

„Mataszkowie na ziemi wąbrzeskiej” to piąta część przygód Mataszków – bohaterów książek dla dzieci w wieku 6 – 12 lat. Dotychczas ukazały się „Mataszkowie i tajemnice Helu” (2015r.), „Mataszkowie i skarby Torunia” (2016r.), „Mataszkowie i mazurska przygoda” (2017r.) oraz „Mataszkowie i gdańska zagadka” (2018r.).  – To historie wymyślonych postaci, półludzi, półelfów – mówi ich autor, Tomasz Stochmal – przeżywających niezwykłe przygody, odwiedzających ciekawe miejsca w Polsce. W każdej książce bohaterowie poznają architekturę, przyrodę oraz historię odwiedzanych miejsc, w każdej też trafiają na ślad skarbu, rozwiązując ciekawe zagadki. Nie inaczej jest w książce „Mataszkowie na ziemi wąbrzeskiej”.

Tomasza Stochmala znamy nie tylko jako autora książek dla dzieci.  Jest też miłośnikiem zabytków, podróży i fotografowania. Na swoim blogu skatalogował kilkaset obiektów, z których większość pochodzi z naszego województwa. W 2015 roku wydał też album pt. „Zapomniane miejsca Kujawsko-pomorskie”.